Tasavvuf (Tarikat) Olmasın mı?

Bazı İslami kuruluşlar ve ilahiyatçılar tasavvuf hakkında ileri geri konuşuyorlar. Özellikle rabıta, tevessül ve kişiyi ilahlaştırma kelimeleriyle iddialar ortaya atıp sonunu önce fasıklığa sonra da kafirliğe bağlıyorlar.

Doğrudan ilahiyatçı bir kimliğe sahip olmamakla birlikte bu iddialara benim kısa ve öz cevaplarım olacaktır. İnanmak isteyen inanır, inanmak istemeyen zaten ne yaparsanız yapın inanmaz.

El-Cevap:

 1. Her sivil toplum yapılanmasında olduğu gibi tasavvufi tarikatların içerisinde de bozuklar, kötü niyetliler, sapkınlar olabilir. Geneli bağlamaz!
 2. Cemaatleşmek dine aykırı bir durum değildir. Tasavvufa gönül verenlerin bir araya gelip grup oluşturması bu şekilde düşünülmelidir. (yeter ki ehl-i sünnet caddesinden ayrılmasın)
 3. Lider seçmek dine aykırı değildir. Bilakis tavsiye edilir. 3 kişi yola çıkılsa bir kişinin imam tayin olunması gerekir.
 4. Lider konumunda olan kişi takva ehlinden olursa ibadetlerini ve yaşayış biçimlerini gözlemlemek adına ona rabıta yapılır, yani o kişinin yaşantısındaki İslam önce somut bir şekilde görülür sonra da tahayyül edilip taklit edilir. Bunu yanlış anlayıp put gibi düşünüp sapıtanlar vardır ama dedik ya yanlış yapanlar geneli bağlamaz, bu tipler ikaz edilmelidir.
 5. Tevessül meselesini de şöyle düşünüyoruz. Biz Allah’a varmağa sebepler ararız. Takva ehlinin Allah’a dost olduğunu biliriz. Düşman dosta götürmez! Dosta dost ile gidilir. Dostlarımıza bize de dost olmayı öğretin demek ve onların yanında takvayı öğrenmek neden kötü olsun. Buna neden tevessül diyelim. Türbede yatan veli kulların eserlerini okuyup ta onların büyüklüğünü görünce başına gidip teşekkür anlamında onlara niye misafir olmayalım. Başında neden Fatihalar Yasinler okumayalım. Ey Allah’ım bu kul ki senin sevdiğin, bizi de onu sevdiğin gibi sev diye niye dua etmeyelim. Ey evliyanın Rabbi, mahşerde bizi de dosttan say! Niye demeyelim?

Şimdi gelelim bir başka önemli meseleye!

Diyelim ki her şeye rağmen tasavvufa girenler sapıtabiliyor, tarikatı rafa kaldırdık. Hatta bu işi 1000 sene önceden yapabildiğimizi varsayalım. Bazı sonuçlar şöyle olur:

 1. Osmanlı devleti gibi bir devlet 30 – 40 yıllık bir politika ile kurulur ve yıkılırdı.
 2. Siyasi süreçlerde irşat vazifesi karmaşadan ötürü gerçekleştirilemez ve Balkanlarda İslam yayılamazdı.
 3. Anadolu’da İslamlaşmamış 5 milyona yakın Rum nüfusunun varlığı devam edeceğinden doğal Avrupa kültür sınırı Adana – Musul arasındaki sınır olurdu.
 4. Türk-İslam devletlerindeki kurumların işleyişleri zayıf kalır, samimiyet azalırdı.
 5. Kafkaslarda İslam yayılmaz, yayılsa bile Şeyh Şamil gibi önderler yetişemeyeceğinden en küçük kuzey saldırısında bölgedeki bütün Müslümanlar güneye sürgün ediliverirdi.
 6. Hindistan’da İmam-ı Rabbani gibi bir güneş doğmaz, İslamiyet şimdiki gibi geniş bir yayılma alanı bulamazdı.
 7. Afrika’daki kabilelerin hidayetine vesile olmaya gidecek gönüllü adamlar bulunmazdı.
 8. Ehl-i küfrün ya da ehl- i nifakın başta olduğu, zor günlerde Hazret-i Peygamberin unutulan sünnetlerini ihya etmeye çalışacak oluşumlar kalmaz, Müslümanların direnci çok zayıf olurdu.

Bu örnekleri arttırılabiliriz. Hatta günümüzden örnekler verebiliriz. Halen gayr-i müslim tebası olan devletlerde İslamiyetin yayılmasına vesile olanların pek çoğu tasavvuf erbabıdır. Tasavvuf erbabı olmayanlar da eskiden yaşamış tasavvuf erbabının hikayelerini anlatmak yoluyla İslamiyet’in gönüllere giden çizgisini irşat etmekteler.

Şimdi kaldırın tasavvufu ortalık hizmetsiz kalsın, kaldırın tarikatları bozuk olanı da gitsin sağlam olanı da gitsin, kaldırın gönül erliği yolunu kıyamet günü yaklaşsın. Bizden olmayan birilerinin ekmeğine yağ sürün. Bu işi yapan çok, onlardan biri de (tasavvuf karşıtlığı yaparak) siz olun! Nasıl olsa tasavvufu reddetmenin fıkıhta hükmü yok….

Reklamlar

, , , , , , , , , , , , , , , ,

 1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: