SIZMIŞLIK VE TAHRİK

Sağınıza solunuza şöyle bir bakın. Her türlü kadın resmi, çıplak kadın videosu veya canlı örnekleriyle kışkırtıcı bir biçimde giyinmiş kadınları hemencecik görüverirsiniz. Hatta bu durum o kadar alışılagelmiştir ki artık cinsel bir uyarı olarak algılamazsınız. Yani namlunun ucunda, patlama telaşı olmadan bekliyoruz. İlginç ama korkmuyoruz. Öylemi olmalı!

Uzun yıllar iffet ve namusu tam anlamıyla bilen, edep sözcüğünü tam manasıyla idrak eden İslam toplumu; gerçekleştirdiği bu tahkiki fiilini taklide döndürdüğü vakit, edebin yerini aykırılık aldığı vakit, Hakk’tan veya halktan utanmanın yerini “cesurluk!” aldığı vakit; ayrışmaya ve yozlaşmaya başladı. Toplumumuzun içine petrolün denize sızması gibi sızan bu kara lekelere dikkat etmeliyiz. Çünkü bizi kanser ediyor.

Hem uyuşmuş beyinlerle dünyamızı hem de zayıflamış imanımızla ahiretimizi bizden çalıyor. Tahrik edilen her nefis bizi biraz daha cehenneme yaklaştırıyor. Batının görünen o modern yüzünün yanında promosyon olarak satılan çağdaşlık elbisesizliği, ümmeti cinsel tahrik fiilinde meşrulaştırıp görülmeyen ve bilinmeyen cihetlerden tekrar tekrar sarsıyor, kırbaçlıyor.

Hak etmediğimiz kadar münafığın barındığı ülkemizde yapılan bu dehşet taarruzlarının kaynağı elbette inançsızlık. İnançsızlık denizinin ahtapotları çok iyi bildikleri ama bilmezden geldikleri ilahi kelimelerin zıttı inkâr ve küfür kollarını dört bir yanımıza dolamışlar; ahir zaman ümmeti olmanın zorluklarını bize kelimenin tam anlamıyla yaşatıyorlar.

Kalp iki yönlüdür. Bir ciheti kara, diğer ciheti ile beyaz. Her saldırıda namazsız, amelsiz Müslüman bir siyah leke alır beyaz yanına. Git gide o beyazlık ta karalaşır. Tüm yönüyle kapkara olur. Kalpleri kararmışlar sınıfına katılır. Oysa tersi o kara cihete karşı yapılacak salih ameller beyaz lekeler bırakır. Böylece bembeyaz kalpler olur. O kalplerin sahipleri aydınlık olur. Yüzleri nurlu, sözleri tesirli olur. Tertemiz kalpli tertemiz nesiller ile birlikte yaşanılası toplumlar olur. Daha dünya hayatında cennet yaşanır.

İçimizi ısıttığını sandığımız sızmış kötülükler artık bizden olmuş. Benliğimizin bir parçası haline gelmiş. Ak ve kara karışmış. Gri bir renk olmuş. Hakk desen değil batıl desen değil. Şüphelere götüren tedirginlikler sarmış her yanımızı.

Yapmamız gereken nedir? Nefislerde topyekün bir devrim yapıp nefisleri yola getirip Hakk’ı bulmak mı?  Evet! Çünkü iyiliğe ilerlemeli insan. Fıtratında olduğu gibi olmalı.

Tahrik unsurlarının bir neden sonuç ilişkisi içerisinde nereye hizmet ettiklerini tetkik etmeliyiz. Çünkü tahrik edilen tahrik edene hizmet eder. Tahrik eden kötülükse eğer kötülüğe hizmet eder. Kötülüğün çıkmazları ancak insanı mutsuz eder. İnsanın mutsuzluğu toplumların mutsuzluğudur. Toplumlar mutsuz olunca işler kötüye gider. Bu dengesiz kısır döngü çark eder durur. İşin içinden en karlı çıkan elbette şeytan olur.

Gözümüzün önünde her an her yerde dikte ettirilen sızmış tahrik unsurlarına karşı “güzel gören güzel düşünür, güzel düşünen hayatından lezzet alır” ilkesi ile hareket etmeliyiz. Gri dünyanın beyazlıklarını görmeliyiz. Siyahlıklarına bir an bile nazar etmemeliyiz. Ok yaydan çıkmışsa oktan kaçmanın yolu okun yaydan çıkmadığını düşünmek değildir. Ok yaydan çıktı. Düşünmesen bile üzerine geliyor. Bizim yapacağımız ancak kalkanın ardına sığınmak olur. O yüzden kalkan edinmeliyiz. Gelen kötülük oklarına karşı iyilik kalkanıyla korunmalıyız. İman ateşimiz sönmeden o ateşi koruyacak bir cam fanus bulmalıyız. Şu ahir zamanın fitne rüzgârları çok şiddetli.

İki kutbu olan dünyanın iki yönü de cezbeli yani çekicidir. Sen, her çekene değil de Hakk çekene gitsen gül olur gülistan olur. Gül bahçelerinde dolaşanlardan olalım inşallah.

Reklamlar

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: