MÜHİM GÖREVLERİMİZ OLDUĞUNU BİLMEK

Geçmişini düşünerek bu aziz milletin fertleri, vazifelerini tekrar hatırlamalı ve ona göre davranmalıdır. Kitleler halinde Allah katında tek din olan İslam’a giren Türkler, tarih boyunca hizmeti elden bırakmadıklarını unutmamalıdır.

Allah (CC) yolunda hizmet eden Türkler, bazen bunu münferiden, bazen gruplaşarak bazen de topyekûn bir millet olarak gerçekleştirmiştir.

Kolonize olarak lisan-ı halleriye İslam’ı anlatan tasavvuf erenlerinden tutun da, eserleriyle kıtaları ve yüzyılları etkileyen âlimlerine kadar her sahada hizmetlerine devam etmişlerdir.

Hizmeti Allah’ın (CC) yolunda cihat etmek olarak gören milletimiz, bu yolda gerektiğinde canını, evlatlarını, malını vererek; sahabelerin “Anam babam sana feda olsun ya Resulallah” sözünü fiilen gerçekleştirmiştir. İnancın taht kurduğu gönülleriyle bütün dünyaya sevgiyi aşılamışlardır.

Bütün bir dünyanın selameti için çalışan milletimiz, şeytanın bozgunculuk çıkartmak isteyen uşaklarıyla savaşırken; ateşe gitmekte olan insanların imana kavuşmaları için de elinden geleni yapmıştır.

Yukarıda bahsettiğimiz hususları değerlendirdiğinizde “bunları yapan elbette inkâr taşeronlarının gözüne batar” diyebiliriz. Bu yüzden bize olacak saldırılara karşı savunma mekanizmamızı oluşturmaya ve karşı atağa geçmeye mecburuz.

Bunun için önce kendimizden başlamalıyız. Güzel ahlak ile ahlaklanan ve şehevi arzulara kapılmayan insanlar olmalıyız. Çünkü üzerimize düşen görev büyük. Büyük görevler büyük işler gerektiriyor. Büyük işler zaman ve halis bir niyet istiyor. Mayamızda olanları tekrardan fiiliyata dönüştürmeye ve muvaffak olmaya mecburuz.

Nasıl ki bir zamanlar haçlı ordularının önünde İslam âlemini muhafaza eden bir set gibi durduk, aynı şekilde iman meselelerinde de yıkılmaz bir kale olmalıyız. Bunun için önce kendi nefsimizden başlayalım. Nefsi arzulara gem vurmak ve sınırı aşmamak için öncelikle temel bilgilere sahip olmalıyız.

Temel bilgilerden kasıt, namaz, oruç, zekat, hac bilgileri olduğu gibi aynı zamanda imani meselelerdir. Mesela Allah’ın (CC) isimlerini öğrenerek aklımızdaki soru işaretlerinin pek çoğunu aydınlatabiliriz. Geriye kalan soru işaretlerini de itikad imamlarımızın eserlerini (ki bunlar İmam-ı Eşari ve İmam- Maturudi’dir) okumalıyız. Günümüz meselelerinde bize en iyi cevap veren Bediüzzaman’ı da okumayı unutmamalıyız. Bunların haricinde önde gelen hocalarımızın kitaplarından araştırmalar yaparak imanı zedeleme ihtimali olan her türlü soruya cevap bulmuş oluruz. Akıl ile çelişmeyen dinimizin âlimleri sizi her konuda aydınlatacaktır.

Temel bilgileri öğrenirken kendi nefsi heva ve heveslerimize sınır çizmiş oluruz. Çizilen sınırlar içerisinde kalan ve Allah’ın (CC) sevmediği irili ufaklı günah kalıntılarını da temizlemek için takva ehli insanlarla iyi ilişkiler kurmalı ve belirli zamanlarda sohbet ortamlarına dâhil olmalıyız. Zira takva takva ehlinin yanında öğreniliyor.

Takva ehli insanları nasıl tanırız sorusuna gelince; onları öncelikle insanlara nasihat ederken bulursunuz. Gördüğünüzde aklınıza Allah (CC) gelir. Takva ehlinin halleri de farzlara ve sünnetlere uygundur. Bilhassa Hazreti Peygamberin yaşantısından kesintileri takva ehli insanlarda müşahede edersiniz. Böylelikle çevrenizdeki insanlar sizin gibi Allah (CC) yolunda olmaya çalıştıkları için siz de o devrana kapılmış olursunuz. “Bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim” sözü bunu ifade etse gerek.

Türkiye’de takva ehli insanlar genellikle cemaat ve tasavvuf camiasında yer alırlar. Temel bilgileri öğrenen bir Müslüman, bu bilgileri sayesinde batıl bir takım odaklardan kendini muhafaza eder. Zaten halis bir niyetle zatına talip olana Allah (CC) muttalip olur ve yardım eder.

Allah’ın (CC) yardımıyla; “cemaatleşiniz zira cemaatleşmekte hayır vardır” sözüne münhasıran, alınacak vazifelerde muvaffak olunacaktır. Böylece kişi yaşayarak ne kadar önemli bir görevi üzerine almış olduğunun bilincine varır.

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: