EVVELİYATTAN AHİRE NİDA

Hz. Huzeyfe radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

“Deccal çıktığı vakit beraberinde su ve ateş vardır. Ancak halkın ateş olarak gördüğü tatlı sudur; halkın su olarak gördüğü ise yakıcı bir ateştir. Sizden kim o güne ererse, halkın ateş olarak gördüğüne düş(meyi kabul et)sin. Çünkü o, tatlı soğuk sudur.” (Buhari, Fiten 26, Enbiya 50; Müslim, Fiten 105, (2935); Ebu Davud, Melâhim 14, (4315))

Hz. Enes radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

“Kıyamet kopmazdan önce gece karanlığının parçaları gibi fitneler olacak. (O vakit) kişi mü’min olarak sabaha erer de kâfir olarak akşama kavuşur. Mü’min olarak akşama erer, kâfir olarak sabaha kavuşur. Birçok kimseler azıcık bir dünyalık mukabilinde dinlerini satarlar.” (Tirmizi, Fiten 30, (2196).)

Bu iki hadisten de anlaşılacağı üzere son zamanın inananları olarak bizler zor sınavlardan geçeceğiz. Ancak sormak gerek, sınav olunan değil de sınav olan olmak daha mı mantıklıdır. Dünya hayatını ahiret yurduna tercih etmek daha mı hayırlıdır. Mantıklı olan madem Allah (CC) tarafında olmaktır, öyleyse kıyametin yakın olduğu şu zamanda hanım kardeşlerimiz ve erkekler daha dikkatli olmalıdır. Fitneye sebep fiillerden uzak kalmalıdır. Konumuz olan kadınların teşhiri ve zinanın teşviki bu açıdan en büyük fitnelerden biridir.

Hz. İbnu Ömer radıyallahu anhümâ anlatıyor: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

“Kim şöhret elbisesi giyerse, Allah ona zillet elbisesi giydirir.”  Bir rivayette de şöyle denmiştir: “…Kıyamet günü Allah ona onun aynısını giydirir, sonra içinde ateşi tutuşturur.” (Ebu Dâvud, Libas 5, (4029, 4030).)

Şöhretleri kendilerini bir sermaye hükmünde kullanmaları olan ve yıldız, ünlü, star vs. diye tabir edilenlere itibar etmememiz gerektiğini bu hadisten anlıyoruz.

Ebu Mâlik veya Ebu Amir el-Eş’ari radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki:

“Ümmetimden bir kavim, ferci (zinayı), ipeği, içkiyi, çalgıyı helal addedecektir. Bir kısım kavimler de bir dağın eteğine inecekler. Onların sürüsünü, çoban sabahları yanlarına getirecek. (Fakir) bir adam da, bir ihtiyacı için yanlarına gelecek. Onlar adama: “Bize yarın gel! derler. Bunun üzerine Allah onları geceleyin yakalayıverir ve dağı tepelerine koyarak birkısmını helak eder. Geri kalanları da mesh ederek Kıyamete kadar maymun ve hınzırlara çevirir.” (Buhari, Eşribe 6.)

İbnu Ömer radıyallahu anhüma anlatıyor: “(Bir gün) Resülullah aleyhissalâtu vesselam yanımıza gelip şöyle buyurdular: “Ey muhacirler! Beş şey vardır, onlarla imtihan olacağınız zaman (artık cemiyette hiçbir hayır kalmamıştır. Onların siz hayatta iken zuhurundan Allah’a sığınırım.  

  1. l) Zina: Bir millette zina ortaya çıkar ve alenî işlenecek bir hale gelirse, mutlaka o millette tâun hastalığı yaygınlaşır ve onlardan önce gelip geçmiş milletlerde görûlmeyen hastalıklar yayılır. (diyerek hadisin diğer maddeleri devam ediyor) (Kütüb-i Sitte 7170)

Hazreti Allah (CC) Kitabında zina ile ilgili olarak genel bir ifadeyle “zinaya yaklaşmayın” der. “Zinadan kaçının” tanımlamaları da mevcuttur. Ayrıca zina, recmetmek gibi ağır cezaları olan bir günahtır.

Zinadan kaçınmak için öncelikle toplumun değer yargılarında sağlam bir bilinç geliştirmek gerekir. Bu suç cezasız da kalmamalıdır. Cezası olmayan bir suçun işlenmesi ihtimali daha yüksektir. Ceza vermemek bir nevi meşrulaştırmaktır. Zinaya giden yolların ardına kadar açılması da hiç şüphesiz özgürlük değil, nefse zulümdür.

İbnu Ömer radıyallahu anh anlatıyor: “Resülullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: “Aziz ve celil olan Allah, bir insan helak etmek istedi mi, ondan önce hayâyı çeker alır. Hayâsı bir kere gitti mi sen ona artık herkesin nefretini kazanmış bir kimse olarak rastlarsın. Herkesin nefretini kazanmış olarak rastladığın kimseden emanet çekilip alınır (artık o, güvenilmeyen, kuşkulu kişidir). Kişiden emanet (güven) çekilip alınınca ona artık hep hain ve herkesçe hain bilinen biri olarak rastlarsın. Ona hep hain ve hıyanetle bilinen biri olarak rastladın mı, sıra ondan merhametin çekip çıkarılmasına gelmiştir. Ondan rahmetin çıkarıldığı vakit artık ona (Allah’ın rahmetinden) kovulmuş, lânetlenmiş olarak rastlarsın. Ona sen kovulmuş, lânetlenmiş olarak rastlayınca ondan İslâmiyet bağı çözülüp atılır.” (Kütüb-i Sitte 7186)

“Yusuf’un, evinde kaldığı kadın, onun nefsinden murad almak istedi ve kapıları kilitleyip Haydi gelsene!” dedi. (Yusuf); Allah’a sığınırım. Efendim bana güzel baktı (Ben nasıl onun iyiliğine karşı hıyanet ederim.) Zalimler iflâh olmazlar, dedi” (Yusuf, 12/23).

Yukarıdaki bu ayetten anlaşılacağı üzere böyle işleri normal görmek ve ifa etmek aynı zamanda nankörlüğün bir göstergesidir. Bahsedilmesi gereken konulardan biri de Hazreti Kur’an’ın anlattığı zalimler güruhunun şimdikilerle birebir benzerlik göstermesidir.

(Hem hatırlayın ki bir zaman) sizi Firavun ailesinden de kurtardık, (onlar) size azabın en kötüsünü reva görüyor, oğullarınızı boğazlıyor, kadınlarınızı sağ bırakıyorlardı. Ve bunda size Rabbiniz tarafından büyük bir imtihan vardı.” (Bakara 49)

Bu ayette Allah (CC) bize firavunun yaptıklarından ve inananların bir imtihan içerisinde olduğundan bahsediyor. Günümüz firavunları yani batı medeniyetinin öncülüğünde sömürgeci müfsidler, inanan toplumları büyük bir baskı altına almıştır. Neslimizi katledip kadınlarımızı hayâsızlık çukurunda boğuyorlar. Ahirzaman imtihanının en ağır şekillerini bize göstermekte ve yaşatmakta adeta yarışıyorlar. Kendi kötülüklerini bize sirayet ettiriyorlar.

“Sihirbazlar geldiklerinde Firavun’a “Şayet biz üstün gelirsek, muhakkak bize bir ücret vardır, değil mi?” dediler. Firavun cevaben: “Evet, o takdirde hiç şüphe etmeyin, gözde kimselerden olacaksınız” dedi. Bunun üzerine iplerini ve değneklerini attılar ve “Firavun’un kudreti hakkı için şüphesiz elbette bizler galip geleceğiz” dediler.” (Şuara 41-42-44)

Yukarıdaki ayetlerin işaret ettiği üzere Firavunun sihirbazları var. Bu sihirbazlarla halkın gözlerini boyamaktalar.

“Böylece, sihirbazlar belli bir günün tayin edilen vaktinde bir araya getirildi.” Halka, “Siz de toplanıyor musunuz? (Haydi çabuk olun)” denildi.” (Şuara 38-39)

Halkın gözünü boyamak, kandırmak, kendi düşündükleri gibi yaşamasını sağlamak için düşüncelere yön vermek. Şüphesiz Firavun’un meslekî sanatı budur.

Günümüzde ise bu sihirbazların yerini medya almıştır. Basın-yayın yolu ile halk istenilen doğrultuda ve istenilen şekillerde yönlendirmelere maruz kalmaktadır. Günümüz firavunlarının sihirbazları; zina, içki, kumar gibi illetlere yönelik yönlendirmelerini televizyon ve gazetelerde değişik konu başlıkları altında verdikleri kısa ve özlü mesajlarıyla gerçekleştirmekteler. Mesela küfrü “gençliğin yeni ilahı” gibi söylemlerle yaymaktalar. Kadınları ifşa ederek zinaya yaklaştırmaktalar. Filmlerde içki içenleri adam gibi adamdır imajı verilerek neslimizi teşvik etmekteler. Örnekleri siz de çoğaltabilirsiniz.

Nemrut ve Ebucehil de bahsi geçen firavunun yöntemlerini kullanmıştır. İlahlık davası gütmek veya birliği mutlak olan Allah’a (CC) şirk koşmak, ortaklık pay etmek genelde hepsinin ortak çıkış noktasıdır. Günümüz Batı medeniyeti de sebepler zincirine dayanarak ilah olmadığına hükmetmekle birlikte aslında kendi kendine var olduğunu iddia ettikleri nesneler kadar ilah edinmişlerdir. Bu ilahlarının yanında küfürlerini pekiştirici ve kalplerini karartıcı maddiyatçılıkları da ayyuka çıkmıştır. Maddeperestlikleri nedeniyle sömürüde yarışmışlar ve bir nevi para onların ilahı olmuştur. Paranın insanlar üzerindeki etkisini kullanarak insanlık değerlerini olduğu gibi ayaklar altına almışlardır.

Reklamlar

, , , , , , , , , , , , , , ,

  1. Yorum bırakın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: